Český design a architektura zvítězily v Berlíně, Paříži i v New Yorku

10/06/2014

Na fotbalové mistrovství světa se sice Češi neprobojovali, ale v designu se jim daří. TON vyhrál v kategorii Exhibitor na designovém festivalu DMY Berlín, architekt Martin Rajniš převzal v Paříži prestižní cenu a Lasvit zvítězil na výstavě ICFF v New Yorku v kategorii Lighting.    

A co mají tito ocenění společného? Především určitou hravost autorů a hledání nových cest. A zároveň navazování na historii i na kvalitní řemeslo.

TON například na přelomu května a června prezentoval v Berlíně novinky letošního roku, židli a barovou židli Merano. Jeho expozici navrhlo a realizovalo mladé designové studio Mütanta, které tvoří dvojice Daniel Gonzalez a Tomáš Varga. Svým návrhem zaujali odbornou porotu DMY Awards natolik, že TON vybrala mezi 10 nejlepších a následně mu udělila první místo v kategorii Exhibitor.

Přední český architekt Martin Rajniš zase převzal v Paříži prestižní Cenu za udržitelnou architekturu, která se každoročně uděluje za výjimečný přínos v architektuře.

Jeho dřevěné provokativní stavby, jimiž často "čeří poklidnou hladinu českého rybníčku", ocenila nezávislá nadace Locus, která se snaží nacházet a odměňovat architekty s největší invencí ze všech koutů světa.

Lasvit se nejen skvěle prezentoval na letošním Bienále v Benátkách, ale navíc získal na prestižní výstavě ICFF v New Yorku hlavní cenu v kategorii Lighting. A to se této akce zúčastnil poprvé!

Svítidla Lasvitu měla na výstavě velký úspěch. Porotu zaujal především světelný objekt s názvem " A proč ne!" od ikony českého sklářství Reného Roubíčka.

To se to houpá!

Mladé designéry, kteří momentálně působí v rezidenčním ateliéru Tonlab inspirovala k návrhu celého konceptu dobová fotografie houpajících se dělníků z počátku dvacátého století. Ti tak hravým, ale zároveň seriózním způsobem testovali slavnou židli číslo 14.

"Aranžmá této reklamy, a tím i odkaz na tradici jsme se rozhodli přenést do současnosti firmy TON. Výhodou konceptu, který tvořila houpačka položená přes židli Merano, byla jeho interaktivita s návštěvníky výstavy, kteří si neodnášeli pouze neosobní dojem, ale i vlastní zážitek z houpání. Cenný je i fakt pravdivosti, protože vystavená židle byla celou dobu opravdu testována," popsal nápad Tomáš Varga.

Vtipný nápad s praktickým dopadem ocenil i marketingový ředitel společnosti TON Jan Jůza: "Merano vydrželo houpání návštěvníků celou výstavu. V Bystřici pod Hostýnem jsme jej testovali na váhu čtyři sta kilogramů a i tady jej návštěvníci nešetřili. Bylo zajímavé sledovat, jak se při houpání všem okamžitě objevoval úsměv na tváři."

Expozice nesla slogan Keeping The Balance For Over 150 Years. Židle a barová židle Merano vznikly jako pokračování úspěšného židlového křesla, které získalo ocenění Red Dot Design Award i Good Design. 

Nadšenec pro dřevěné stavby

Cenu za udržitelnou architekturu (Global Award for Sustainable Architecture) uděluje od roku 2006 nezávislá nadace Locus. "Letos se předávání cen zúčastnil i francouzský ministr kultury," upozorňuje MgA. David Kubík z Hutě architektury Martina Rajniše.

Celý článek a fotografie naleznete v původním příspěvku na serveru iDnes.cz.

Zdroj: iDnes.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů