Proč podporuji Český Goodwill (a proč byste o tom měli také uvažovat)

21/06/2015

Poprvé jsem se o Českém Goodwillu dozvěděla z úst mého klienta, právě když se jeho společnost stala partnerem tohoto prestižního ocenění. Tehdy jsem vůbec netušila, že se jedná o ocenění, které jde dál, za hranice obvyklých komerčních soutěží, a které ve své podstatě usiluje o proměnu duše české společnosti. 

Český Goodwill (v češtině dobrá vůle) je ocenění, které podporuje lidi a organizace sázející na odpovědný přístup k podnikání, osobnostní kvality či etické jednání vůči nejširšímu okolí. Letos probíhá již jeho třetí ročník.

Uznání formou ocenění může svému podnikatelskému či lidskému vzoru vyjádřit každý individuálně, ať již z pozice zaměstnance, obchodního partnera, zákazníka, či například obdivovatele. Na ocenění mohou být nominovány jak individuální osoby - zástupci firem a neziskových organizací, tak celé firmy.

V roce 2014 získala největší podporu veřejnosti a titul Osobnost Českého Goodwillu 2014 Banka Milfaitová, majitelka manufaktury na výrobu výtečných domácích marmelád.

V dalších kategoriích byli loni oceněni Otakar Moťka, majitel sázavských skláren Kavalierglass (Tradice), Jiří Antoš, zakladatel Parku Mirakulum (Inovace), Jana Erbová, majitelka společnosti AC-T servis (Partner) a Petr Horký, majitel firmy HOTTECH (Mecenáš).

Ocenění organizuje česká poradenská skupina HPCG. Financování zajišťuje z vlastních zdrojů a díky obchodním partnerům akce. 

Tvorba dobré vůle je základ vědomého řízení reputace

Máme tři cíle. První je, že chceme lidem vysvětlovat pojem goodwill – dobrá vůle – a tím kultivovat české firmy směrem k dlouhodobému řízení jejich vlastní reputace. V tomto ohledu má tvorba dobré vůle svoje absolutní prvenství – pokud začnete řídit svoji krizi až v okamžiku, kdy nastane problém, a za sebou nemáte žádnou komunikaci či žádné dobré činy, které by komunikovaly hodnoty Vaší firmy a tím tvořily její pozitivní pověst, pak je na strategickou komunikaci už pozdě,“ říká Lenka Hlavatá, ředitelka HPCG.

Druhý důvod, který stojí za oceněním Český Goodwill, je podle Hlavaté podpora poctivých podnikatelů.

Chceme proměnit vnímání slova podnikatel, který má u nás pořád – a to hlavně v poslední době pod tlakem různých veřejných projevů – relativně negativní konotaci. Přesto jsou právě podnikatelé páteří každé zdravé ekonomiky, jsou ochotni brát na sebe rizika a zkoušet nové věci. A dávají práci a příležitosti stovkám, pokud ne tisícům lidí,“ dodává Hlavatá.

A za třetí, chceme se pokusit vypořádat s něčím, co je v české společnosti dost běžné – to je závist. Chceme zjistit, jestli ji můžeme změnit v obdiv.“ 

Dá se změnit závist v obdiv?

Hlavatá vzpomíná, že v minulých ročnících byly mezi nominovanými i osoby, které stály za výjimečnými činy, a přesto odmítly ocenění převzít.

Báli se, jak se pak na ně budou lidé doma dívat, že jim budou závidět. A s tím je třeba něco udělat. Dokud budou úspěch a dobré činy oceněny jen závistí, neposuneme se jako společnost nikam dál,“ tvrdí Hlavatá. 

Český Goodwill byl poprvé organizován v roce 2013. Již ve druhém ročníku dostal 118 nominací, z toho 76 platných (42 nominací bylo vyřazeno, zejména z důvodu duplicity). Oproti premiérovému ročníku, kdy veřejnost zaslala 45 nominací, tak došlo k nárůstu o téměř 200%. Celkový počet firem, které svou nominaci přijaly, činil v premiérovém roce 2013 19 a v roce 2014 již 59, tedy více než trojnásobek.

Zlepšil se také poměr počtu firem oslovených s žádostí o akceptaci nominace versus počtu firem, které svou nominaci přijaly a s účastí v projektu souhlasily, a to z 42,2% v roce 2013 na 77,6% v roce 2014.

V roce 2015 se očekává minimálně podobný zájem jako v průběhu roku 2014.

V současné době probíhá až do konce června nominování výjimečných osobností. V průběhu léta se pak doladí technické aspekty akce jako přijetí nominací, profily oceněných a podobně. Po zpracování nominací bude v září následovat fáze hlasování veřejnosti, která rozhodne o tom, kdo se stane Osobností Českého Goodwillu 2015. Zároveň odborná porota vybere vítěze ostatních kategorií ocenění. Na transparentní průběh hlasování i celého projektu dohlíží certifikační autorita TÜV SÜD Czech. Slavnostní ocenění je naplánováno na polovinu října.

Zdroj: CristinaMuntean.com

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů