Trénujeme s respektem z.ú.
Markéta Pluhařová
Ročník 2025
Představení nominované firmy
Iniciativa Trénujeme s respektem (TSR) vznikla v roce 2024 jako reakce na přetrvávající negativní jevy v dětském a mládežnickém sportu. Jejím cílem bylo zvýšit povědomí o těchto problémech, popsat jejich dopady, kvantifikovat výskyt a nabídnout konkrétní návrhy řešení. TSR se od počátku zaměřuje na vytváření prostředí, které podporuje zdravý vývoj a dlouhodobé setrvání dětí ve sportu.
TSR se věnuje šíření osvěty, nastavování preventivních mechanismů a budování bezpečného a respektujícího prostředí v mládežnickém sportu. Usiluje o to, aby sport mohl naplno plnit svůj potenciál – podporovat zdraví, sociální dovednosti a duševní pohodu. Věří, že respekt a bezpečí by se měly stát ve sportovním prostředí samozřejmostí pro všechny účastníky – děti, rodiče i trenéry.

Tým TSR tvoří dvanáct členů, kteří o sobě rádi přemýšlejí jako o sportovním týmu. Sdílí sportovní ducha, důraz na přípravu, promyšlenou strategii a týmovou spolupráci – ať už přímo na hřišti, nebo z pozice aktivní zálohy. Společně věří, že sport má moc formovat nejen tělo, ale i charakter, a zasazují se o prostředí založené na férovosti, psychické odolnosti a vzájemném respektu.
Dlouhodobou vizí TSR je sportovní prostředí s jasně nastavenými standardy prevence a ochrany, v němž se každý aktivně podílí na budování férové, podporující a motivující kultury. TSR chce inspirovat ke změně – tak, aby jednou mohl každý říct: U nás trénujeme s respektem.
Trénujeme s respektem.
3 otázky pro nominovanou osobu
Co Vás přivedlo k podnikání?
Na začátku stála vlastní zkušenost. Jsem maminkou tři sportujících děti a setkali jsme se s velkým nepochopením, když jsme dceru odmítli kvůli sportu omlouvat ze školy a když jsme ji nenechali trénovat s bolestmi nebo dokonce zraněnou. Což je bohužel v mnoha klubech standard. Dopadlo to tak, že dceru z klubu vyloučili.
Co Vás na podnikání nejvíc těší?
To, že začínáme být zdrojem inspirace pro trenéry a kluby a o naše téma se zajímají samotní sportovci, mnohdy ještě děti. Také mi dělá ohromnou radost náš tým. Jsou to vzdělaní odborníci a profesionálové, všichni s duší sportovce a dobrovolnickým srdcem.
Jaké máte plány do budoucna?
Ráda bych, aby se iniciativa stala finančně udržitelným projektem, abychom mohli investovat do rozvoje a smysluplných projektů. Chceme být lídrem v oblasti vzdělávání safeguardingu ve sportu, založit a plně rozvinout edukační a komunikační platformu.
Odpovídala Markéta Pluhařová, zakladatelka a ředitelka firmy

Důvod nominace
Jedná se o neziskovou iniciativu tvořenou odborníky a dobrovolníky, která s nasazením paní ředitelky, její energií, pracovitostí a kapitálem za rok existence udělala mnohonásobně více reálné práce než státní instituce, které jsou k tomu určené. Na počátku to byla snaha paní ředitelky, coby mámy mladé gymnastky, domoci se práva ve vztahu k nevhodnému chování oddílu k její dceři. Vzhledem k neexistujícím postupům se pro svou dceru paní ředitelka práva nedomohla, ale díky založení iniciativy Trénujeme s respektem se snaží zajistit všem ostatním sportujícím dětem a mládeži vhodné a psychologicky bezpečné sportovní prostředí tak, aby u sportu bylo a zůstávalo co největší množství mladých lidí. Benefity sportování jsou nezpochybnitelné, pokud je sport prováděn v podporujících a bezpečných podmínkách. A co více si přát pro naši mladou a zároveň budoucí generaci dětí..!
Nominační kategorie
Nominoval/a:
člen správní rady Trénujeme s respektem