Český Goodwill 2023

Znáte firmu nebo podnikatele, kterých si vážíte?

Nominujte teď

Isolit-Bravo, spol. s r.o.

Kvido Štěpánek

Ročník 2022

Představení nominované firmy

Závod Isolit byl založen 11. září 1921 jako lisovna bakelitu pro firmu TELEGRAFIA, vyrábějící telefonní přístroje. Kolem roku 1930 pracovalo v závodě 70 pracovníků a vyrábělo se stavební kování, telefonní kryty, galanterie, termoláhve a další výrobky z bakelitu. Stroje byly poháněny tlakovou vodou a formy se vytápěly plynovými hořáky, později parou. Během druhé světové války závod značně technicky vyspěl a vyráběl přesné dílce pro Ostmarkwerke Kbely, termoláhve a další výrobky.

Začátkem 50. let minulého století měl Isolit pověst jednoho z nejlepších výrobců výlisků z bakelitu ve střední Evropě. V roce 1991 zde byl vyroben i první fritovací hrnec a založena divize kuchyňských přístrojů. V roce 1993 byla firma privatizována formou veřejné soutěže a založena dnešní Isolit-Bravo spol. s r. o.

Dnes je Isolit – Bravo ryze českou firmou s průměrným počtem 450 spolupracovníků a uznávaným dodavatelem kvalitních výrobků pro světově proslulé firmy. Roční obrat přesahuje 1 miliardu Kč a zhruba 75 % z něj činí export. Portfolio činností a produktů společnosti je široké a soustředí se především na oblast automobilového průmyslu, dále přístrojů pro zdravotnictví, segment spotřebičů pro domácnost, a hlavně na svůj vynález motorové kolečko Motúčko.

Majitel společnosti Isolit-Bravo Kvido Štěpánek se o svůj úspěch neváhá podělit se svým okolím. Podporuje například nadační fond Orlickoústecké nemocnice, v jehož rámci byla realizována řada projektů zlepšujících podmínky péče o pacienty. Isolit-Bravo se rovněž významně zapojila do veřejné sbírky na pomoc uprchlíkům v Řecku a v současné době je to především humanitární pomoc Ukrajině. Ubytovává ukrajinské rodiny s dětmi zdarma a pořádá pro ně společenské a sportovní akce. Celkově se společnost intenzivně zajímá o své okolí, podporuje jeho rozvoj a zachování kulturních a historických odkazů našich předků. Výrazně přispívá skutky i penězi na dobročinnost nejenom v Česku, ale kdekoli na světě je to potřeba. Provozuje vlastní učiliště ve své továrně v oboru Nástrojař, které financuje ze zdrojů firmy Isolit-Bravo.

Nemám žádné zaměstnance, mám jen spolupracovníky.

Mapa
Firma sídlí v Pardubickém kraji

3 otázky pro nominovanou osobu

Kdo je Vaším osobním, případně podnikatelským vzorem?

Tomáš Baťa a dále Emil Škrabal – bývalý ředitel všech Baťových strojírenských závodů, který mě učil a znal jsem ho osobně.

Jaké jsou Vaše koníčky?

Mikrominimální sport, vlastní les, zahrada a vnuci.

Kterou z Vašich vlastností dle Vašeho názoru nese Vaše okolí s nejmenší libostí?

Okolí lze v zásadě naštvat čímkoliv.

Odpovídal Kvido Štěpánek, jednatel společnosti

Důvod nominace

Kvido Štěpánek je podnikatel, který přichází stále s novými nápady. Vymyslel a vyvinul legendární motorové kolečko Motúčko, které se svým týmem neustále zdokonaluje, vyrábí a prodává do celého světa. Šíří tak dobré jméno ČR, posiluje staré dobé heslo: "zlaté české ručičky". Vývoji a výrobě se věnuje osobně, denně dochází za svými spolupracovníky, kde s nimi fyzicky pracuje. Absolvoval v 62 letech svářečskou školu, aby mohl svářet prototypy svých nápadů spolu s dělníky. Svůj vynález Motúčko, si vzal za své dítě, a to doslova. V propagaci tohoto skvělého výrobku vystupuje jako táta Motúčka. Má zveřejněný telefon na stránkách, aby mu mohli volat všichni zákazníci. Telefony s úsměvem vyřizuje. Záleží mu na každém zákazníkovi. Na prvním místě je kvalita. Každý výrobek osadí českou vlajku a je na něj patřičně hrdý. Jeho vzor je Tomáš Baťa. Za svoji 30 letou úspěšnou éru daroval na dobročinné účely více, jak 100 milionů korun. Do práce jezdí na kole nebo běhá, auto moc nepoužívá. V časopise Forbes se umístil mezi českými miliardáři, ale chová se naprosto normálně a jeho život je velmi skromný. Je čestný, řádně platí daně a jde příkladem. Chrání životní prostředí a prohlašuje se za ochránce dětí. Podporuje rodiny s handicapovanými dětmi, organizaci Člověk v tísni, děti v uprchlických táborech atd...

Nominační kategorie

Made in Czechoslovakia

Nominoval/a:

spolupracovník a parťák

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů