Český Goodwill 2023

Znáte firmu nebo podnikatele, kterých si vážíte?

Nominujte teď

VILAVIN gravitační vinařství

Aleš Kaspar

Ročník 2022

Představení nominované firmy

Společnost K A S P A v roce 2019 nově postavila k 10letému výročí značky VILAVIN unikátní plně gravitační vinařství jediné svého druhu ve střední Evropě.  Čím více toto vinařství vyrobí vína, tím více elektřiny ušetří. Jeho příběh začíná v roce 1995 restitucí rodinných vinic. Vinice rostou v oblasti nálezu podzemních termálních pramenů a unikátních slanisek, které jsou pozůstatkem dna vyschlého moře. Vinařství se nachází mezi třemi kopci vyhlášených vinařských obcí Novosedly a Dobré Pole u Mikulova.  Každá ze 14 parcel nese 20-40 let staré keře jejichž kořeny odrážejí místní terroir, jehož čistý odraz zajišťuje to nejjemnější zacházení ve sklepě.

Tři patra gravitačního příjmu hroznů a třízení bobulí spolu s šesti patry kompletní vinifikace plně pokrývá vznik vína od bobule po zralé víno bez zásahu čerpadel. Využití gravitace je prastarý koncept samovolného pohybu hroznu, rmutu, moštu i vína, je stále vysoce relevantní pro prémiové vinařství, a navíc přináší nezanedbatelnou úsporu energií.

Absence čerpání čerpadly a filtrace pomáhá zachovat svěžest po fermentaci ve zrajícím víně, což celkově mění jeho chuťový profil k lepšímu. Chuť je svěžejší a živější. Vína značky VILAVIN pravidelně sbírají ocenění na tuzemských i zahraničních vinařských soutěžích.

Víno je kouzlo, jeho zpracování kouzelné, náš vztah k němu sentimentální, jeho struktura abstraktní, jeho účinek závratí, jeho znalost kulturou, jeho barva skutečností (P. STARCK)

Mapa
Firma sídlí v Jihomoravském kraji

3 otázky pro nominovanou osobu

Kdo je Vaším vzorem, koho si nejvíc vážíte? 

Svého otce.

Jaké máte plány do budoucna?     

Další rozvoj udržitelných postupů ve vinici i ve sklepě a řemeslné experimentování.

Jakou vlastnost považujete za svoji nejsilnější stránku?         

Zvědavost a hravost.

Odpovídal Aleš Kaspar, sklepmistr vinařství (vlevo)

Důvod nominace

Skvělé a, troufám si říct, to nejlepší víno na českém trhu.

Nominační kategorie

Tradice

Nominoval/a:

zákazník

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů