Český Goodwill 2023

Znáte firmu nebo podnikatele, kterých si vážíte?

Nominujte teď

České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s.

Pavla Holcová

Ročník 2022

Představení nominované firmy

České centrum pro investigativní žurnalistiku je nezávislá novinářská organizace založená v roce 2013. Provozuje web investigace.cz, který přináší původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu a jeho dopadech na Českou a Slovenskou republiku. 

Centrum je součástí mezinárodních sítí investigativních novinářů Organised Crime and Corruption Reporting Project a International Consortium of Investigative Journalists. Díky zapojení v těchto mezinárodních organizacích přináší do československého prostoru zásadní investigativní kauzy, které mohou veřejnosti poskytnout chybějící informace o vlivu finanční kriminality na politiku a ekonomiku, aby na jejich základě mohla činit odpovědná rozhodnutí.

Zakladatelkou centra je investigativní novinářka Pavla Holcová. Jako jediná z České republiky byla přizvána do globální investigace Panama Papers, za kterou International Consortium of Investigative Journalists získalo Pulitzerovu cenu (v roce 2017). Pavla je držitelkou mnoha dalších domácích i mezinárodních ocenění, v listopadu 2016 byla vybrána mezi sto New Europe 100 changemakers, 100 lidí, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy.

Mapa
Firma sídlí v Praze

3 otázky pro nominovanou osobu

Co Vás přivedlo do Vaší současné pozice?

Jednou jsem jela školit kubánské novináře s investigativním novinářem Paulem Radu a zavřeli nás. Byli jsme ve vězení a věděli jsme, že teď nemůžeme o disidentech nebo politických vězních mluvit, že musíme mluvit o něčem jiném. A Paul začal mluvit o tom, co za typ žurnalistiky dělá on. To bylo v době, kdy jsem o investigativní žurnalistice nevěděla nic – a on mi začal povídat o velkých mezinárodních novinářských projektech. Když jsme seděli třetí den ve vězení, tak mne jeho vyprávění naprosto pohltilo a rozhodla jsem se, že až jednou přestanu pracovat na Kubě, chtěla bych dělat tohle. A to se stalo v roce 2013, kdy jsem založila České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Pavla Holcová, ředitelka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku

Důvod nominace

Pavla je investigativní novinářka a zakladatelka investigace.cz. Jako jediná z České republiky byla přizvána do globální investigace Panama Papers, za kterou International Consortium of Investigative Journalists získalo Pulitzerovu cenu (v roce 2017). Je druhá Češka, která byla oceněna prestižní celosvětovou novinářskou cenou ICFJ Knight International Journalism Award (v roce 2021). Spolupracovala s ázerbájdžánskou novinářkou Khadijou Ismailovou na sérii článků týkajících se nezákonných obchodních aktivit Ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Za tuto práci získaly obě novinářky cenu Global Shining Light Award (2013). Společně s Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) a Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) mapovala mnoha miliardové dodávky zbraní pro konflikt v Sýrii. Spolu se svými kolegy byla za tuto investigaci oceněna Srbskou cenou za investigativní žurnalistiku. Společně s makedonskou novinářkou Saškou Cvetkovskou odhalila tajné investice bývalého šéfa makedonských tajných služeb, Sašo Mialkova. Mialkov v důsledku těchto a dalších souvisejících odhalení musel odstoupit a následně padla i makedonská vláda. Obě novinářky získaly za tuto kauzu Cenu Evropské unie za investigativní žurnalistiku. Jmenovitě Pavla je držitelkou mnoha dalších domácích i mezinárodních ocenění, v listopadu 2016 byla vybrána mezi sto New Europe 100 changemakers, 100 lidí, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. Pro rok 2018 pak byla vybrána do iniciativy European Young Leaders. V roce 2019 získala cenu PRIX IRENE za odvahu a touhu po pravdivosti. Před založením investigace.cz Pavla pracovala šest let v Člověku v tísni jako vedoucí Kubánské sekce.

Nominační kategorie

Made in Czechoslovakia

Nominoval/a:

čtenář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů