Český Goodwill 2023

Znáte firmu nebo podnikatele, kterých si vážíte?

Nominujte teď

S.E.D.A. Consulting s. r. o.

Martin Habart

Ročník 2022

Představení nominované firmy

S.E.D.A. Consulting je malá rodinná společnost ze severu Čech, založená v roce 2017 s cílem dovážet suroviny pro výrobu krmiv, kosmetiky a potravin do České republiky. Hlavními partnery jsou zemědělské podniky v Ghaně, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Společnost zásobuje největší výrobce krmiv pro domácí mazlíčky ve střední Evropě a partnery ve výrobě kosmetiky. Nyní v Ghaně vstupuje do nového sektoru: čištění povrchových vod a distribuce pitné vody.

V listopadu 2019 vznikla značka FARM.INC, která zdůrazňuje hlavní cíl: produkt jde přímo od farmářů. Od farmářů, se kterými se dlouhodobě spolupracuje. Česká firma má v Ghaně dvě dceřiné společnosti: S.E.D.A. FARMINC GHANA Ltd. a S.E.D.A. Manufacturing Ltd., pod kterými provozuje své projekty: pěstování, zpracování a export zemědělských produktů. V roce 2021 získala také pro region Afriky obchodní zastoupení brněnské společnosti Hutira-Vision a její unikátní technologie na čištění povrchové vody. Tým S.E.D.A. tím chce v Ghaně vstoupit do řešení všudypřítomného problému s nedostatkem pitné vody. S kontaminovanou vodou se firma potýkala při výrobě bambuckého másla i sušeného ovoce. Ghanským zemědělcům a podnikatelům tento problém znemožňuje vyrábět své produkty pro standardy evropského trhu. Češi přinášejí řešení, které bude mít dopad na celé komunity lidí.

Pilotní projekt je připravován v Kade, 90 km od hlavního města Accry, které má 17 tisíc obyvatel. Místní jsou odkázáni pouze na balenou vodu. Zdroj vody přitom mají – řeku Birim. Bohužel je znečištěná nelegální těžbou zlata v oblastech proti jejímu proudu. S.E.D.A. FARMINC GHANA zde bude i s podporou České Ambasády v Accře umisťovat první kontejnerovou čističku vody s kapacitou čištění 240 tisíc litrů vody denně. Celková vize je skrze franšízový model zajistit pitnou vodu pro 1 milion lidí v odlehlých regionech Ghany a sousedních států.

Sortiment, s kterým se můžete setkat na českém trhu se postupně rozšiřuje pod značkou FARM.INC. Společnost dováží BIO bambucké máslo, rafinované bambucké máslo, žluté bambucké máslo, bambucké mýdlo a slavné černé mýdlo. V tomto roce přidala několik druhů šlehaných bambuckých másel: BIO a RAW šlehané máslo, šlehané bambucké máslo s citronovou trávou a levandulí a šlehané bambucké máslo s kakaovým máslem a vanilkou. Její produkty odebírá celá řada výrobců, kteří je používají do svých produktů - mýdel, šlehaných másel, scrubů, balzámů na rty a dalších.

Tím, že společnost pracuje přímo s ghanskými komunitami a vesnicemi, které se výrobou másla zabývají, pomáhá konkrétním lidem zlepšit životní úroveň. Ženy, které sbírají a zpracovávají ořechy máslovníku, můžou díky spravedlivé odměně zajistit lepší budoucnost svým dětem. Vedle toho podporují i další projekty a organizace, například Život na louce, azylovou farmu Jarikhanda, jídelnu Kuchařek bez domova či společnost Laguna.

Mapa
Firma sídlí v Ústeckém kraji

3 otázky pro nominovanou osobu

Jak jste se dostal k podnikání?

Podnikal jsem již od studií, konkrétně jsem začal ve druhém ročníku vysoké školy. Na Zemědělské Univerzitě v Praze jsem se stal jedním z prvních členů podnikatelského inkubátoru Point One, potkal zde řadu skvělých lidí a od té doby se podnikání nevzdal. V roce 2017 přišel tchán s nápadem dovážet suroviny pro české výrobce krmiv, protože v Ústí se svou ženou provozují zverimex a dozvěděl se o nedostatku materiálu. Spojilo se příjemné s užitečným, začali jsme cestovat nejprve po východní Evropě, získávat dodavatele, rozšiřovat sortiment a následně jsme se díky poptávkám na specifické ingredience chytili i v západní Africe.

Co Vás na podnikání nejvíc těší?

Svoboda a možnost volby kdy, s kým a na čem pracuji.

Čeho si nejvíc vážíte v obchodních vztazích?

Jednáme s různými kulturami. Každá má své specifika. Ať jde ale o vztah s Rumuny, Turky, či Afričany, vždy oceníme především otevřenou komunikaci a dodržení slova. Projekty se nemusejí vždy povést, procesy můžou drhnout, ale důležité je o tom vědět, komunikovat problémy a neschovávat hlavu do písku.

Odpovídal Martin Habart, výkonný ředitel společnosti

Důvod nominace

Martin není jen obyčejný podnikatel, jedná se o člověka, který se svými obchodními aktivitami snaží pomoci lidem v nouzi. Před dvěma lety se náhodou setkal se zástupci brněnské společnosti Hutira Vision, českými výrobci unikátních čistících technologií, a z tohoto spojení vznikl plán záchrany afrických obyvatel v okolí řeky Birim (Ghana), které sužuje kritický nedostatek pitné vody. Tato oblast je postižena následky ilegální těžby zlata, která znečišťuje místní tok takovým způsobem, že se oblast stala životu nebezpečnou. Ženy a děti tráví hodiny denně na cestách, aby zaopatřily vodu pro své rodiny. Je to čas, který by mohly jinak věnovat vzdělání, práci, blízkým nebo sobě. Při návštěvě Ghany a osobní zkušenosti s chudobou a zoufalstvím místních lidí se rozhodl odejít ze zaměstnání a naplno se věnovat tomuto projektu.

Nominační kategorie

Inovace

Nominoval/a:

rodinný příslušník

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů