Češi v CERN - v nejslavnějším vědeckém centru pracuje 200 Čechů

06/06/2013

Na vědeckém programu jednoho z nejslavnějších vědeckých center – CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum) – se podílejí i Češi. V současnosti zde pracuje 200 občanů České republiky, z toho třetina jsou studenti.

Ačkoli český příspěvek do celkového rozpočtu tvoří 1,1 procenta, tedy asi 222 milionů korun, podíl českých vědců zapojených do projektu zde představuje 3 procenta. Generální ředitel CERN prof. Rolf-Dieter Heuer, který Českou republiku navštívil v květnu 2012 při oslavách 20. výročí vstupu Česka do CERN, uvedl, že CERN je příležitostí právě pro mladé. V jaderném výzkumném centru jsou pro vědce k dispozici extrémně silné mikroskopy a také unikátní obří urychlovač částic, se kterým se vědcům v březnu roku 2012 podařilo nasimulovat tzv. velký třesk, tedy vznik vesmíru.

Češi v CERN pracují na projektu víceúčelového detektoru ATLAS. Ten je konstruovaný tak, aby mohl studovat co nejširší okruh fyzikálních jevů na obřím urychlovači částic. Charakteristickým prvkem detektoru je systém magnetů, které vytvářejí magnetické pole v podobě válce provlečeného cívkami a obepínajícího trubici urychlovače. ATLAS je vůbec největším detektorem pro sledování srážky částic.
Více informací o výzkumech a CERNu naleznete zde.

Zdroj: Czech.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů