11.6.2013 - Den daňové svobody v ČR

11/06/2013

Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. Češi tak letos budou na stát pracovat 161 dní. Loni připadl den daňové svobody na 9. června.

Den daňové svobody je pomyslná hranice, která rozděluje rok na dvě části.  První část zobrazuje období, v němž obyvatelé pracují jen na to, aby se z jejich  výdělků uhradily veřejné výdaje. Druhá část ukazuje, odkdy lidé vydělávají už  jen na své potřeby.

Existuje několik způsobů výpočtu dne daňové svobody. Liberální institut se  opírá o metodiku OECD. Ta využívá odhad poměru veřejných výdajů na HDP a  umožňuje tak porovnat situaci v Česku s vývojem v dalších zemích.

Celý článek si můžete přečíst na iDnes.cz.

Zdroj: iDnes.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů