Česko jednou z nejbezpečnějších zemí světa

19/06/2013

Štěstí, spokojenost a pozitivní náhled na svět závisí na každém jednotlivci. Svoboda, demokracie a bezpečnost jsou podmínkou pro radostný život. Úroveň svobody, demokracie i bezpečnosti v Česku jsou na vysoké úrovni.

Žebříček nejbezpečnějších zemí k životu pravidelně sestavuje "The Institute for Economics and Peace", v publikaci "Global Peace Index 2013" patří Česku 14. nejlepší místo na světě, což je lepší hodnocení než má Německo, Austrálie, Velká Británie nebo USA. I naší sousedé si v žebříčku stojí dobře, Rakousku patří 5. místo, Německu 15. místo, Polsku 26. místo a Slovensku 34. místo.

Jak se výsledný index sestavuje?

Výsledný index zohledňuje celou řadu kritérií ovlivňující bezpečnost v zemi. Bezpečnost v každé zemi je hodnocena ve dvou rovinách, vnitřní (výsledný index ovlivňuje z 60%) i vnější (výsledný index ovlivňuje ze 40%). Hodnoceny jsou např. tyto ukazatele: vnitřní a vnější války vedené danou zemí, úroveň organizovaného zločinu, celková míra kriminality, mezinárodní vztahy se sousedními státy, počet uprchlíků a vysídlených osob, politická stabilita, dodržování politických práv, potenciál pro teroristické činy, počet vražd (na 100 tisíc lidí), úroveň násilných trestných činů, pravděpodobnost násilných demonstrací, počet uvězněných lidí (na 100 tisíc lidí), počet občanů vlastnících zbraň, snadnost přístupu ke střelné zbrani, zabezpečení vnitřní bezpečnosti (počet policistů a dalších ochranných složek státu).

Nejbezpečněji je na Islandu

V letošní publikaci bylo hodnoceno celkem 162 zemí. V přiložené tabulce máme uvedeno pořadí zemí na prvních dvaceti místech.

  • Pětici nejbezpečnějších zemí tvoří Island, Dánsko, Nový Zéland, Rakousko, Švýcarsko.
  • Na konci tabulky naopak najdeme těchto pět zemí: Afghánistán, Somálsko, Sýrii, Irák a Súdán.

Na prvních místech jsou především evropské země, výjimkou je Kanada a Japonsko. Nejbezpečněji je v zemích Skandinávie. Všechny země (Island, Dánsko, Finsko, Švédsko a Norsko) najdeme v první jedenáctce zemí, severské země se mohou pochlubit nízkou kriminalitou, vyspělou politickou kulturou a fungující justicí bránící lidská práva. Na předních místech najdeme také většinu členských zemí EU.

První dvacítku nejbezpečnějších zemí k životu si můžete prohlédnout na FinancniNoviny.cz, které dnes informaci o závěrech studie Global Peace Index 2013 přinesly.

Zdroj: FinancniNoviny.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v používání tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete v Souhlasím Prohlášení o ochraně osobních údajů